נגישות

מנוע זרם ישר

מנוע זרם ישר – למה הוא משמש?

בחיי היום יום שלנו יש מערכות רבות שכוללות מנוע זרם ישר חלק מהמכשירים שכוללים את מנוע זרם ישר הם:

  • אופניים חשמליים
  • מכונת גילוח
  • DVD
  • מאווררים תעשייתיים  
  • מערכות שמע
  • שעוני מחוגים
  • מחשב, דיסק קשיח, דיסק נייד

ועוד שימושים רבים בעיקרון המנוע נבחן ואנו רואים כיצד ניתן לשלוט במהירותו ובכיוון שלו. מנוע הינו מתקן שיכול להמיר סוג אנרגיה לאנרגיה מכנית. אם תיקחו לדוגמא, מנוע הרכב ממיר את האנרגיה לדלק ולסיבוב הגלגלים, מנוע אוויר ממיר את האוויר הדחוס להפעלה של מכשיר או כלי תעשייתי, מאוורר חשמלי, ממיר את האנרגיה שבזרם החשמל עבור יצירת רוח. העיקרון של מנוע זרם ישר, הוא על מגנטים ועל מגנטיות. המנוע הזה משתמש במגנטים על מנת ליצור תנועה, כידוע במגנטים, הפכים נמשכים זה לזה והזהים דוחים האחד את השני. אם ישנם שני מגנטים שהקצוות שלהם הם צפון ודרום צפון של מגנט אחד, ימשוך את הדרום של המגנט השני. בתוך מנוע זרם ישר, הכוחות שנוצרים כתוצאה מהדחייה, והמשיכה, יוצרים תנועה סיבובית. כל מנוע חשמלי, מורכב משני חלקים הגורמים לתנועה. למרות שישנה קלות יחסית בה ניתן לבקר ולשלוט על ביצועי מנוע זרם ישר. כאשר מדובר על יישומים עתירי אנרגיה, לאנרגיה המכנית יש מגוון דרכים לבצע אנרגיה חשמלית, באמצעות ממיר חשמלי, העיקרון המשותף לכולם הוא השינוי בתצרוכת וההתנהגות החשמלית במגנט בתוך המנוע. השינויים הללו, גורמים לתנועה המכנית.

כיצד פועל מנוע זרם ישר?

ישנן מברשות העשויות מפחם שנוגעות בסלילים ומעבירות זרם שגורם למיגנוט הציר, כאשר הוא נהפך למגנט, הקוטב הצפוני שלו נדחה מהקוטב הדרומי ואז הוא מתחיל להסתובב. בדרך זו, ישנה תנועה סיבובית של הרוטור. מנועי הזרם, מתחלקים לשתי קבוצות, מנוע זרם ישר ובתוך כל קבוצה כזאת קיימים סוגים נוספים של מנועים. שינם גם מנועים כמו מנוע זרם ישר ללא מברשות. מנועים אלו, פועלים ללא סיוע המברשות וניתן למצוא במנועים הללו גם חיישנים מגנטיים וסלילים המלופפים יחד. על הרוטור עצמו, ניתן למצוא מגנט והחיישנים מבקרים את המהירות ומיקום הציר המסתובב. מכונות שונות שיש בהם מנוע זרם ישר יכולות לשמש כמנוע וגנרטור. היישומים היום הם שונים משימושים בעבר. יש לציין, כי מנוע זרם ישר משמש בעיקר במערכות בקרת מקום וישנם מהירויות שונות והספקים שונים כמו גבוהים או נמוכים.

ייצור של מנוע זרם ישר

ישנה ביקורת והקפדה גבוהה לפני ייצור הסלילים של מנוע זרם ישר. יש לבדוק את ההתאמה של נתוני הסליל למנוע בו הוא מותקן. במקרה של נתונים שגויים, יש לבצע חישוב מחדש של מספר הכריכות של עובי החוט. לאחר הליפוף, יש לטבול את הסטטור בלכה מיוחדת ולייבש בתנור. כאשר מוציאים את הסטטור מהתנור, יש לבדוק את רמת הבידוד ואת התאמתו לסטנדרטים הבינלאומיים. רוטרים של מנוע זרם ישר, עוברים ליפוף באופן דומה. בסיום הליפוף, עוטפים את ליבת הליפוף, באמצעות סרט זכוכית מיוחד והרוטר עצמו, עובר איזון ומיוצב ברמת הרעידות הנמוכה מהמותר, כאשר מדובר בתקנים בינלאומיים. המוצר המוגמר, עובר ביקורות ובדיקות שהן חשמליות ומכניות על מנת לוודא כי העבודה נעשתה בדיוק וללא דופי. מנועים חשמליים, מוכרים לנו מחיי היום יום. כמעט כל תזוזה מכנית בבית, מתבצעת באמצעות מנוע חשמלי, כמו מאוורר התנור, המיקסר המקרר, תא ההקפאה, בשעונים, במקדחה החשמלית ועוד.

המנועים הפשוטים והבסיסיים ביותר

יש לציין כי מנוע זרם ישר הינם המנועים הפשוטים והבסיסיים ביותר ומכילים שני קטבים בלבד, מנוע זה נקרא גם מנוע DC אין בו מאפיינים שהופכים אותו לעדיפים על פני פתרונות אחרים חוץ מהפשטות בשימושו.

© 2017 כל הזכויות שמורות לאבירי טכנולוגיות בע"מ